Wyznaczenie dawek dla osób zatrudnionych w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące.
Człowiek stale jest poddany działaniu promieniowania jonizującego ze źródeł naturalnych i sztucznych.
Wyróżniamy dwa rodzaje narażenia:
- narażenie zewnętrzne występuje gdy źródło promieniotwórcze znajduje się poza organizmem człowieka. Dla tego rodzaju narażenia wyznaczenia dawek dokonuje się na podstawie dawek indywidualnych lub pomiarów dozymetrycznych w środowisku pracy, z uwzględnieniem jego rodzaju promieniowania i energii.
- narażenie wewnętrzne występuje gdy źródło promieniotwórcze znajduje się wewnątrz organizmu w wyniku wchłonięcia drogą pokarmową lub oddechową. Dla tego rodzaju narażenia wyznaczenia dawek dokonuje się na podstawie pomiarów skażeń promieniotwórczych w środowisku pracy lub na podstawie określenia zawartości substancji promieniotwórczych w ciele narażonej osoby.
Dawki promieniowania.
Graniczne dawki promieniowania.
Graniczne dawki promieniowania zostały określone dla osób zatrudnionych w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące, w tym kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią, praktykantów, uczniów i studentów z tytułu zatrudnienia lub nauki i zawarte są w [8]. Przedstawia je poniższa tabela.
Dawka skuteczna (efektywna E) – wielkość i wartość wskaźników stosowanych do oceny narażenia, wyrażona w siwertach Sv, jako suma dawek równoważnych od napromieniowania zewnętrznego i wewnętrznego HT we wszystkich tkankach i narządach wymienionych w tabeli 1 załącznika do rozporządzenia [8], z uwzględnianiem odpowiednich czynników wagowych.
Dawkę skuteczną (efektywną E) - wielkość i wartość wskaźników stosowanych do oceny narażenia, otrzymaną w ciągu określonego czasu wyznacza się przez zsumowanie dawki skutecznej (efektywnej) Ez od narażenia zewnętrznego w ciągu tego czasu oraz dawek obciążających, spowodowanych wniknięciem nuklidów promieniotwórczych do organizmu w tym samym czasie, określonych dla czasu 50 lat od momentu wniknięcia lub w przypadku dzieci dla czasu od momentu wniknięcia do osiągnięcia przez nie 70 lat.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz