Ochrona przed promieniowaniem to przede wszystkim:
- izolacja cieplna ścian urządzeń emitujących promieniowanie,
- stosowanie ekranów stałych lub przenośnych osłaniających pracowników przed promieniowaniem,
- zmiany w procesach technologicznych w celu eliminacji czynności narażających pracownika na promieniowanie,
- odpowiednia wentylacja osłabiająca skutki oddziaływania promieniowania,
- skracanie czasu ekspozycji na promieniowanie,
- stosowanie odpowiedniej odzieży i okularów ochronnych.
Analizując powyższe metody minimalizacji zagrożeń przed promieniowaniem podczerwonym można odnieść bardzo pozytywne wrażenie jeżeli w danym zakładzie pracy stosuje się izolacje cieplne ścian i pomieszczeń urządzeń emitujących promieniowanie, stałe ekrany czy nawet zmienia się proces technologiczny by uchronić tego pracownika przed tym szkodliwym i niebezpiecznym promieniowaniem. Nie miejmy jednak złudzeń jeżeli te ekrany osłaniające można również przenosić to na pewno nie każdy pracownik będzie pamiętał o tym, aby je rozstawić przed rozpoczęciem pracy z jednej prostej przyczyny, że to wiąże się z wykonaniem dodatkowej czynności a na to może już nie być czasu. Pod ten sam problem można również podciągnąć włączanie wentylacji lub zakładanie okularów ochronnych. Biorąc pod uwagę dzisiejszą pogoń za dobrami materialnymi zdajmy sobie sprawę, że taki przeciętny pracownik po prostu o tym zapomni albo tej czynności nie wykona jak już pisałem powyżej z prostej przyczyny jaką jest brak czasu.
Wspomnieć tu należy również o zatrudnianiu młodocianych przy pracach w warunkach narażenia na promieniowanie podczerwone, które jest zabronione. Dozwolone jest natomiast zatrudnianie młodocianych chłopców w wieku powyżej 17 lat przy pracach w narażeniu na szkodliwe czynniki fizyczne.
Reasumując powyższe, skłaniamy się znowu do przeprowadzenie szkoleń ze szczegółową ich weryfikacją oraz wspominam o konieczności nadzoru medycznego. Profilaktyka medyczna w tym przypadku jest zalecana w postaci badań okresowych wykonywanych co 4 lata a dla pracowników, którzy przekroczyli już 50 rok życia takie badania wykonujemy co 2 lata zgodnie z rozporządzeniem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz