sobota, 15 stycznia 2011

Promieniowanie Elektromagnetyczne

         Definicja.

Promieniowaniem elektromagnetycznym nazywamy emisję lub przenoszenie energii w postaci fal elektromagnetycznych i przyporządkowanych im jonów. Interesować nas będzie promieniowanie niejonizujące, czyli takie, gdzie zjawisku pochłaniania fali elektromagnetycznej nie towarzyszy efekt jonizacji ośrodka, w którym fala się rozchodzi.
Można dodać, że fale elektromagnetyczne rozchodzą się w próżni z prędkością światła a w ośrodkach materialnych z mniejszymi prędkościami.

Podział pól elektromagnetycznych.

W środowisku pracy pracownicy często podlegają wpływom różnych pól elektromagnetycznych, rzadko zdając sobie z tego sprawę. Pola te, nazywane często promieniowaniem, są wytwarzane przez wszelkie urządzenia i przewody elektryczne zarówno w zakresie małych, jak i bardzo dużych częstotliwości.
Z uwagi na różnorodność zastosowania, działania i zakres częstotliwości, promieniowanie elektromagnetyczne można podzielić na:
- pola elektro- i magnetostatyczne (pole stałe),
- pola częstotliwości przemysłowej 50 Hz,
- pola częstotliwości od 1 – 100 kHz,
- pola wielkiej częstotliwości 0,1 – 10 MHz,
- pola wielkiej częstotliwości 10 – 300 MHz,
- pola wielkiej częstotliwości 300 – 300 000 MHz,
- pola o częstotliwości do 300 GHz.
Należy tu wspomnieć, że do promieniowania niejonizującego należą również promieniowanie podczerwone, widzialne i nadfioletowe, które zostały omówione w następnych rozdziałach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz