wtorek, 11 stycznia 2011

Metody minimalizacji zagrożeń przy pracy z laserami oraz popełniane błędy przez pracowników.

Podstawowymi metodami minimalizacji zagrożeń przy pracy z laserami jest stosowanie indywidualnych ochron przed promieniowaniem laserowym.
Laserowe ochronne osłony oczu stosowane muszą być szczególnie przez pracowników obsługujących lasery klasy 3B i 4 odpowiednio dobrane w zależności od typu lasera. Osłona taka jak okulary powinna mieć etykiety z informacją, do jakiego typu lasera ona służy. Nie powinny mieć miejsca sytuacje, że pracownik mimo przeprowadzonych wcześniej szkoleń przez wykwalifikowanych inspektorów bhp ds. laserów świadomie zaniedbuje stosowanie ochron indywidualnych sugerując się miedzy innymi tym, że lasery klas niższych są mniej szkodliwe. Niestety w wielu przypadkach pracownicy ze względów ekonomicznych pracodawców nie są wyposażani w powyższe osłony oczu.
Chcąc zminimalizować zagrożenie od strony odparowanych materiałów gazy powstające podczas laserowej obróbki niektórych materiałów np. cięciu tworzyw sztucznych mogą być toksyczne i dlatego muszą być odsysane z miejsca obróbki za pomocą instalacji odciągowej. Podczas zabiegów chirurgicznych dym powstający wskutek termicznego niszczenia tkanki zawiera: parę wodną, CO2, toksyczne związki chemiczne oraz nieuszkodzone bakterie i wirusy, także HIV.
W związku z tym należy odsysać wytwarzane dymy i pary przy czym instalacja odsysająca powinna być szczelna i wyposażona w odpowiednie filtry. W handlu są już dostępne urządzenia wyposażone w filtry pochłaniającymi 99.9999 % cząstek o wielkości 0,1 μm w tym HIV. Toksyczne gazy stosowane w niektórych laserach takie jak chlor lub fluor należy je usuwać z lasera w sposób bezpieczny dla ludzi.
Minimalizując zagrożenie pożarowe i wybuchowe należy pamiętać, że występuje ono podczas pracy z laserami o dużej mocy gdzie możliwe jest zapalenie się tkanin, zasłon a w medycynie dotyczy to także pracy w obecności palnych środków anestetycznych oraz ich połączenia z tlenem lub tlenkiem azotu. W tym przypadku należy zachować ostrożność przy stosowaniu wiązki laserowej w pobliżu palnych środków opatrunkowych,  nie wolno używać tlenu lub innych palnych gazów do nadmuchu w miejscu operacji np. do chłodzenia końcówek światłowodów. Nie wolno zapominać o tym, że udział tlenu w mieszaninach gazowych stosowanych przy pracy z laserem nie może przekraczać 50 %. Należy również zwrócić uwagę na przesyłanie wiązki promieniowania laserowego przez światłowód umieszczony w endoskopie wykonanym z materiału nieodpornego na wysoką temperaturę co może spowodować stopienie endoskopu, jeżeli wiązka zostanie skierowana na powierzchnię wewnętrzną endoskopu. W tym przypadku światłowód musi wystawać z endoskopu.
Do podstawowych metod minimalizacji zagrożeń można jeszcze dołączyć wyposażenie pracowników w specjalną odzież ochronną a w przypadku przekroczenia MDE dla skóry pracownikom obsługujących lasery klasy 4 musi być wykonana z materiału odpornego na płomień i nagrzewanie. Powyższe metody należy wesprzeć jeszcze o szkolenia przeprowadzane przez wykwalifikowane osoby jak i stały nadzór medyczny, szczególnie dla osób obsługujących lasery klasy 3 i 4. Nadzór medyczny musi być prowadzony za pomocą profilaktyki medycznej w postaci badań okresowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz