wtorek, 11 stycznia 2011

Klasy Laserów.


Klasa 1 – do tej klasy należą urządzenia, które nie pozwalają na dostęp ludzi do promieniowania laserowego przewyższającego granice emisji dostępnej dla klasy 1 w przypadku stosowanych długości fali i okresów trwania emisji. Lasery takie są bezpieczne w racjonalnie przewidywalnych warunkach pracy.
Klasa 1M – są to lasery emitujące promieniowanie w zakresie długości fal od 302,5 nm do 4000 nm, których działanie jest bezpieczne w racjonalnych warunkach, ale może być niebezpieczne podczas patrzenia w wiązkę przez przyrządy optyczne.
Klasa 2 – w tej klasie każde urządzenie pozwala na dostęp ludzi do promieniowania laserowego przewyższającego granice emisji dostępnej dla klasy 1, ale nie przewyższającego granic emisji dostępnej dla klasy 2, w zakresie długości fal od 400 nm do 700 nm.
Powyższe urządzenie natomiast nie pozwala na dostęp ludzi do promieniowania laserowego przewyższającego granice emisji dostępnej dla klasy 1 w przypadku każdej innej długości fali.
Podczas pracy przy tych laserach ochrona oka jest zapewniona w sposób naturalny poprzez instynktowne reakcje obronne, między innymi przez odruch mrugania.
Klasa 2M – są to lasery emitujące promieniowanie w zakresie długości fal od 700 nm. Przy tej klasie laserów ochrona oka jest zapewniona w sposób naturalny przez instynktowne reakcje obronne, ale działanie tych urządzeń może być niebezpieczne podczas patrzenia w wiązkę przez przyrządy optyczne.
Klasa 3R – są to lasery emitujące promieniowanie w zakresie długości fal od 302,5 nm do 106 nm, dla których bezpośrednie patrzenie w wiązkę jest potencjalnie niebezpieczne.
Klasa 3B – lasery te są niebezpieczne podczas bezpośredniej ekspozycji promieniowania natomiast patrzenie na odbicia rozproszone jest zwykle bezpieczne.
Klasa 4 – lasery z tej klasy pozwalają na dostęp ludzi do promieniowania laserowego przewyższającego granice emisji dostępnej dla klasy 3B. Lasery  te są także zdolne do wytwarzania niebezpiecznych odbić rozproszonych, które mogą powodować obrażenia skóry a także wywołać zagrożenie pożarowe. Stosowanie ich wymaga zastosowania maksymalnej ostrożności.








 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz