Światło na stanowiskach pracy i w jego otoczeniu wpływa bezpośrednio na szybkość i pewność widzenia oraz określa w jaki sposób widzimy formy, sylwetki, barwę i właściwości powierzchni przedmiotów tam występujących. Aby praca wzrokowa była optymalna, stanowisko pracy oraz pomieszczenie, w którym się ono znajduje, muszą być tak oświetlone, aby występowała wygoda widzenia. Występuje ona wtedy, gdy spełnione są co najmniej trzy następujące warunki:
- zdolność rozróżniania szczegółów jest pełna,
- spostrzeganie jest sprawne pozbawione ryzyka dla człowieka,
- spostrzeganie nie prowadzi do odczucia pewnej przykrości, niewygody, nadmiernego zmęczenia, a przeciwnie jest połączone z pewną przyjemnością.
Wystąpienie wygody widzenia zależy od czynników określających cechy ilościowe i jakościowe oświetlenia oraz od wrażliwości osobniczej. Oświetlenie wnętrz przede wszystkim powinno zapewniać:
- bezpieczeństwo ludzi przebywających we wnętrzu,
- odpowiednie warunki do wykonywania zadań wzrokowych,
- pomoc w kreowaniu właściwego otoczenia świetlnego.
Podstawowe rodzaje oświetlenia.
Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje oświetlenia:
- oświetlenie ogólne czyli równomierne oświetlenie pewnego obszaru bez uwzględnienia szczególnych wymagań dotyczących oświetlenia niektórych jego części,
- oświetlenie miejscowe czyli dodatkowe oświetlenie przedmiotu pracy wzrokowej, z uwzględnieniem szczególnych potrzeb oświetleniowych, w celu zwiększenia natężenia oświetlenia, uwidocznienia szczegółów itp. To oświetlenie jest załączane niezależnie od oświetlenia ogólnego,
- oświetlenie złożone to oświetlenie składające się z oświetlenia ogólnego i oświetlenia miejscowego.
Wybór odpowiedniego rodzaju oświetlenia powinien być uzależniony od wymaganego poziomu natężenia oświetlenia. Dla poziomów natężenia oświetlenia pracy poniżej 200 luksów zaleca się stosowanie oświetlenia ogólnego. Dla poziomów natężenia oświetlenia z przedziału 200 – 750 luksów zaleca się stosowania oświetlenia ogólnego jako wyłącznego rodzaju oświetlenia, wtedy gdy występuje potrzeba jednakowego lub prawie jednakowego oświetlenia danej przestrzeni. Stosuje się je tam, gdzie nie jest wiadome rozmieszczenie stanowisk pracy i gdzie są one rozmieszczone równomiernie w całym pomieszczeniu a praca wzrokowa tam wykonywana wymaga rozróżnienia szczegółów o podobnej wielkości. Natomiast dla poziomów natężenia oświetlenia powyżej 750 luksów zaleca się stosowanie oświetlenia złożonego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz