sobota, 15 stycznia 2011

Metody minimalizacji zagrożeń promieniowaniem UV.

Metody minimalizacji zagrożeń promieniowaniem UV wiążą się ze stosowaniem środków ochrony szczególnie przy pracach spawalniczych, które można podzielić na środki techniczne i ochrony osobistej. Jednym z wielu środków technicznych może być stała lub przenośna ścianka i parawan, pomalowany farbą pochłaniającą promieniowanie UV na bazie bieli cynkowej lub tytanowej o barwie ciemnoszarej, aby nie odbijały nadmiernie intensywnego światła emitowanego przez łuk elektryczny. Ścianki i parawany mają odgradzać poszczególne stanowiska spawaczy.
Następną metodą techniczną może być stosowanie odpowiedniej wentylacji mechanicznej, która ma ochronić przed silnymi źródłami promieniowania UV mogącymi powodować wytwarzanie ozonu.
Przechodząc tu do środków ochrony osobistej mamy tu na myśli tarcze lub przyłbice spawalnicze zaopatrzone w filtry spawalnicze dobrane zgodnie z Polskimi Normami, które osłaniają twarz, uszy i szyję, jak również rękawice spawalnicze.
Następnym środkiem ochrony osobistej twarzy mogą być filtry chroniące przed nadfioletem szczególnie wykorzystywanych przy lampach kwarcowych i bakteriobójczych.

Analizując powyższe metody minimalizacji zagrożeń promieniowaniem UV można dojść do podobnych wniosków co w rozdziale poprzednim. Wiem z doświadczenia, że jeżeli osłony lub parawany są zamontowane na stałe i oddzielają poszczególne stanowiska spawaczy to nie ma wątpliwości, że one zostaną zastosowane. Problem się pojawia w momencie kiedy te osłony i parawany są przenośne, gdyż nie zawsze są wtedy stosowane. Co do stosowania tarcz, przyłbic to nie ma większej wątpliwości, że taki spawacz dla ochrony osobistej to zastosuje. Oczywiście występuje tu następny problem stosowania rękawic ochronnych i to z bardzo błahego powodu jakim jest nie możliwość uchwycenia palnika czy szczypiec do elektrody przez spawacza w tych rękawicach. Problem i może błahy bo można zastosować inne rękawice ale czy aby na pewno będą one równie dobrze ochraniać jak te do tego przeznaczone?
Wspomnieć tu należy również o zatrudnianiu młodocianych przy pracach w warunkach narażenia na promieniowanie UV, które jest zabronione, szczególnie gdzie emitowane jest przez technologiczne urządzenia przemysłowe, w ty w szczególności przy spawaniu, cięciu i napawaniu metali.
Reasumując powyższe, skłaniamy się po raz kolejny do przeprowadzenie szkoleń ze szczegółową ich weryfikacją oraz wspominam o konieczności nadzoru medycznego. Profilaktyka medyczna w tym przypadku jest zalecana w postaci badań okresowych wykonywanych co 3 lata a dla pracowników, którzy przekroczyli już 50 rok życia, narażonych na UV powyżej 10 lat takie badania okresowe wykonujemy co 2 lata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz